Parázsburgonya – A falatnyi finomság, amit nem lehet nem szeretni
A parázsburgonya egy igazi kulináris csemege, amit egyszerűen nem lehet kihagyni a nyári és őszi menüsorokból. Apró mérete, krémes állaga és gazdag, enyhén édeskés íze miatt a gasztrovilág egyik titkos fegyvere – és szerencsére nem is olyan titkos, hiszen egyre több háztartásban bukkan fel rendszeresen a konyhapulton.
A parázsburgonya tulajdonképpen nem más, mint egy apró méretű, fiatal burgonyafajta, amelyet jellemzően héjával együtt fogyasztanak. Latinul a Solanum tuberosum családjába tartozik, csakúgy, mint a többi burgonyafajta is.
Azaz nincs hivatalosan külön „parázsburgonya” fajta, a megnevezés a méretére és felhasználási módjára utal. Általában újburgonyából vagy kifejezetten apró gumójú burgonyákból válogatják ki ezt a kategóriát. Jellegzetessége, hogy héja vékony, gyakran pirosas vagy aranysárga, húsa pedig sárga vagy világossárga színű. Főzéskor krémesen puha, de egyben maradó állagú marad, így kiválóan alkalmas grillezéshez, sütéshez, vagy akár főzéshez is.
Hogy miben különbözik a többi burgonyafajtától?
- Piros burgonya: Szintén gyakran használják parázsburgonyaként is, de általában nagyobb méretű, erősebb héjú és édeskésebb ízű.
- Sárga burgonya: Méretre nagyobb, állagra keményebb, sülve ropogósabb, de nem annyira krémes.
- Újburgonya: Tavasszal jelenik meg először a piacon, még nem teljesen érett, héja nagyon vékony. A parázsburgonya ehhez hasonló, de gyakran később, a szezon közepén vagy végén szüretelik és gondosan válogatják ki a kisméretű gumókat.
Mennyire fontos a konyhában?
Fontosság: 5/5 – A parázsburgonya igazi Jolly Joker a konyhában. Mivel gyorsan elkészíthető, különleges ízű, és szinte mindenki szereti, egyszerre praktikus és különleges. Lehet belőle köret, salátaalap, vagy akár főétel is – grillen, serpenyőben, vagy sütőben készítve egyaránt zseniális.
Melyik része ehető, melyik nem?
A parázsburgonyából természetesen a gumóját fogyasztjuk – héjastul! Sőt, az egyik legfőbb vonzereje épp az, hogy nem kell hámozni: vékony héja sütés közben ropogósra pirul, és extra ízt ad az ételnek. Fontos viszont, hogy a levele, virága és zöld hajtásai mérgezők, mivel szolanint tartalmaznak, amitől gyomorpanaszokat, rosszabb esetben mérgezést is okozhatnak. Zöldes árnyalatú vagy sérült gumókat se használj fel – ezek is tartalmazhatnak szolanint!
Egészségügyi előnyök
A parázsburgonya nemcsak finom, hanem tápláló is:
- C-vitaminban gazdag, ami támogatja az immunrendszert
- Káliumtartalma magas, ezáltal segíti a szív- és érrendszer egészségét
- B1- és B6-vitaminokat tartalmaz, melyek segítenek az idegrendszer megfelelő működésében
- Rosttartalma révén kedvezően hat az emésztésre
A hagyományos gyógyászatban használták gyomorégés és gyulladásos panaszok enyhítésére is, főként főzve vagy pürésítve.
Termesztés és szezon
Parázsburgonyát leggyakrabban szabadföldön termesztenek, de kisebb mennyiségben üvegházi nevelés is előfordul. Európa-szerte termelik, különösen Franciaország, Hollandia, Németország és Spanyolország vezetők e téren. Magyarországon is egyre népszerűbb, főleg a dél-alföldi és nyugat-magyarországi régiókban termesztik.
A szezonja tavasz végétől ősz közepéig tart, a boltokban leginkább május és október között találkozhatsz vele. A nyári hónapokban a legnagyobb az esély arra, hogy hazai forrásból származó terméket vásárolj. Télen viszont jó eséllyel importból származik, ilyenkor érdemes jobban odafigyelni a minőségre.
Így válassz jó minőségű parázsburgonyát
- A gumók legyenek egyenletes méretűek és sima felületűek
- Kerüld a zöldes színű, sérült vagy ráncos darabokat
- Tapintásra legyenek szilárdak, ne puhák vagy nyálkásak
- Az illata legyen friss, ne dohos vagy földes
Minél apróbb, annál finomabb – ez a parázsburgonya aranyszabálya!
Tárolás – mit NE tegyél!
Hűtőbe semmiképp se tedd, mert a hideg hatására a keményítő cukorrá alakul, amitől édes, de furcsán gumiszerű lesz. Tárold hűvös, sötét, szellős helyen (például spájzban vagy pincében), papírzacskóban vagy vászonzsákban, hogy ne csírázzon ki és ne rothadjon meg. Ne tartsd műanyag zacskóban!
Parázsburgonya a világban
Spanyolországban és Portugáliában gyakran grillezik olívaolajjal és tengeri sóval, Franciaországban vajjal és petrezselyemmel párosítják. Az angolszász országokban „baby potato salad” néven hideg saláták alapja. Skandináviában sörrel párolják, míg Olaszországban rozmaringgal és fokhagymával sütik – és természetesen egy kis parmezánt sem sajnálnak rá 😉
Egy ikonikus recept: rozmaringos sült parázsburgonya
Hozzávalók:
- 1 kg parázsburgonya (lehetőleg egyforma méretűek)
- 2-3 ág friss rozmaring
- 4 gerezd fokhagyma
- 3 evőkanál olívaolaj
- durva tengeri só ízlés szerint
Elkészítés: A megmosott parázsburgonyákat héjastul tedd egy sütőtálba, locsold meg olívaolajjal, szórd rá a zúzott fokhagymát és az aprított rozmaringot, majd sózd meg. 200°C-ra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt süsd ropogósra. Bármilyen hús vagy hal mellé mennyei köret – de önmagában is megállja a helyét!
Tippek a konyhai felhasználáshoz
- Ne hámozd meg – a héj ropogósra sül és tele van ízzel!
- Fűszerek, amik jól állnak neki: rozmaring, kakukkfű, fokhagyma, petrezselyem, citromhéj
- Amit érdemes elkerülni: édes, gyümölcsös ízekkel nem túl harmonikus (pl. ananász, fahéj)
- Sütés előtt egy éjszakás pácolás olajban és fűszerekben csodát tesz
Ha egyszer megízleled a tökéletesen sült parázsburgonyát, garantáltan szerelem lesz első falatra 💛