Patisszon: A tányér alakú csoda, amit még mindig nem ismerünk eléggé
A patisszon első ránézésre olyan, mintha egy UFO landolt volna a zöldségesnél – de ne hagyd, hogy különleges külseje elijesszen! Ez a formás, lapos tökfajta igazi konyhai kincs, ami nemcsak szuper egészséges, hanem meglepően sokféleképp felhasználható is. Ismerkedjünk meg vele közelebbről!
A patisszon a tökfélék családjába tartozik, latin neve Cucurbita pepo var. patissoniana. Magyarországon leginkább „tányértök” néven ismerik, de hallhattál már róla úgy is, mint csillagtök. Származását tekintve Közép- és Dél-Amerikából származik, de már az 1700-as években elterjedt Európában is. Azóta szép lassan beépült a konyhákba, főleg a nyári szezonban, amikor a frissességével és változatos felhasználhatóságával hódít.
Fontossága a konyhában – 3/5
A magyar és európai konyhákban a patisszon nem tartozik az első számú alapzöldségek közé, ezért 3-as pontszámot kap. Ez viszont nem a minőségének, inkább az ismeretlenségének szól. Pedig sokkal többre képes, mint ahogy azt sokan gondolják: rántva, grillezve, töltve, főzeléknek elkészítve igazi szezonális különlegesség lehet az asztalon.
A növény fogyasztható részei
A patisszonból elsősorban a termése fogyasztható, vagyis maga a „tányér” alakú zöldség. Fontos, hogy zsenge állapotban érdemes fogyasztani, amikor még nem fás, nem túl érett. A héja fiatalon puha, később viszont megkeményedik, és hámozást igényel. A magokat is nyugodtan eheted, ha még nem érettek be teljesen – ha viszont már fásak, érdemes eltávolítani őket.
A növény levelei, szárai és virágai nem mérgezőek, de jellemzően nem is fogyasztják őket. Érdekességképp: virága hasonlóan elkészíthető, mint a cukkini virága – például töltve, kisütve –, bár ritkán látjuk így a piacon.
Egészségügyi előnyök és tápanyagtartalom
A patisszon rendkívül alacsony kalóriatartalmú, így a diétázók egyik legjobb barátja lehet. Sok vizet tartalmaz, emellett gazdag:
- C-vitaminban – támogatja az immunrendszert, segíti a bőr egészségét;
- B-vitaminokban – javítja az anyagcserét és az idegrendszer működését;
- Káliumban – segíti a szív- és izomműködést;
- Rostokban – támogatja az emésztést és a jóllakottság érzését.
A hagyományos orvoslás vízhajtó hatást is tulajdonít neki, így enyhe húgyúti panaszok esetén is javasolt lehet a fogyasztása.
Termesztési érdekességek
A patisszon jellemzően szabadföldi termesztésből származik, és kifejezetten melegigényes növény. Szezonja májustól szeptemberig tart, de a legjobb ízű példányokat június és augusztus között találod a piacon. Magyarországon is termesztik, elsősorban kisebb gazdaságokban. Az import termékek jellemzően Spanyolországból és Olaszországból érkeznek, különösen a szezon elején vagy végén.
Hogyan válassz jó minőségű patisszont?
- Színe legyen élénk – a világoszöld, fehér vagy sárga fajták mind kiválóak lehetnek, ha nincs rajtuk folt vagy ütődés.
- Tapintásra legyen feszes, kemény, de ne túl fás!
- Minél kisebb, annál zsengébb – a 10-12 centis átmérőjű darabok a legízletesebbek.
Hogyan tárold otthon?
Hűvös, száraz helyen néhány napig eláll, de ha hűtőbe teszed, akár egy hétig is friss marad. Fóliába ne csomagold szorosan, mert bepállhat – inkább laza papírzacskóban vagy nyitott műanyag dobozban tartsd. Feldarabolva mindenképp fogyaszd el 1-2 napon belül, vagy fagyaszd le!
Így használják világszerte
- Franciaországban grillezik és ratatouille-ba teszik.
- Olaszországban ricottás töltelékkel sütik meg.
- Lengyelországban savanyítják, mint az uborkát.
- Az USA-ban egyre népszerűbb grillezett formában, BBQ köretként.
Emblematikus recept: Rántott patisszon
Az egyik legismertebb és legkedveltebb felhasználása Magyarországon a klasszikus rántott patisszon. Ehhez nem kell más, mint:
- zsenge patisszon (karikára vágva)
- só, liszt, tojás, zsemlemorzsa
- olaj a sütéshez
A patisszon szeleteket sózd meg, panírozd be klasszikus módon, és forró olajban süsd aranybarnára. Tökéletes főzelékek mellé vagy húsmentes főételként is. 😋
Konyhai tippek és fűszerpárosítások
A patisszon semleges íze miatt remekül kombinálható sokféle fűszerrel. Különösen jól illik hozzá:
- fokhagyma
- bazsalikom
- kakukkfű
- oregánó
- borsikafű
Kerüld viszont a túl erős, elnyomó fűszereket, mint például a fahéj vagy a curry – ezek teljesen elnyomják a patisszon karakteres, mégis lágy ízét. Töltve, sütve, grillezve vagy főzeléknek készítve is kiváló, csak egy kis kreativitás kell hozzá!
Próbáld ki idén nyáron a patisszont! Meg fogsz lepődni, milyen sokoldalú és finom tud lenni ez a formás kis zöldség. 🥰